Tegyük fel, hogy megérett benned az elhatározás: kutyát választasz társadnak. Biztos jól átgondoltad már a dolog minden részletét, de azért az nem árthat, ha még egyszer átnézzük a lényegesebb szempontokat. Ma szerencsére kevesen vesznek maguk mellé pusztán házőrzőnek, az udvar végében tartandó kutyát; ezt a hálás állatot új szerepe immár a családhoz köti.
1. Kimegyünk a piacra, és megvesszük a kívánt ebet. Így gyorsan, olcsón hozzájuthatsz, később ugyan apró meglepetésként érhet, hogy a "törpetacskó"-ból jól megtermett, németjuhász jellegű házőrző lesz, vagy esetleg - oltások híján - meg sem éri ezt a kort.
Persze nem csak a piacon lehet bizonytalan eredetű kölyköt venni. A szaporítóknál kapható, gyakran nem is olcsó kutyusok általában rövid életűek, rossz tulajdonságokat hordoznak, egyszóval, bármennyire is szánjuk őket, kerülendő a vételük. Sokan azt hiszik, segítenek azzal, ha egy kiskutyát "kimenekítenek" szaporítója kezéből. Ez sajnos nincs így, hiszen lehet, hogy annak az egy kölyöknek boldog életet biztosítunk, de megvásárlásával a "tenyésztőt" is támogatjuk. Nem csoda, hogy jól menő vállalkozás az övé, ha ilyen jóhiszemű emberek a vevői!
A szaporítók könnyen megismerhetők arról, hogy sok tenyészállattal rendelkeznek, melyeknek csak a legritkább esetben van oltási- és/vagy törzskönyvük. Gyakran piszkos ólakban tartják szegény kutyákat, a szukákat a kifejlettségük elérése előtt már tenyésztésbe vonják, kihasználják őket. Általában nem elégednek meg egy fajtával, és az épp aktuális divat szerint cserélgetik az 'állományt'.

Ha el akarjuk kerülni az ilyen vételeket, kerüljük az alábbi jellegű hirdetéseket is:
"édes kutyakölykök eladók, kiváló karácsonyi/húsvéti stb. ajándék"
"gyönyörű kiskutyák egész évben folyamatosan kaphatók"
"kölykök törzskönyvvel vagy anélkül eladók"
"kiskutyák olcsón eladók"
Az sem a legjobb, ha egy hirdetésben összefoglalják az adott fajta jellemzőit. Ilyenkor elég nyilvánvaló, hogy a tájékozatlan réteget vették célba. Márpedig a jó tenyésztő nem ad el kölyköt a leendő gazda alapos kikérdezése nélkül (a fajta ismerete elengedhetetlen! És azon se lepődjünk meg, ha olyan "személyes" kérdéseket is feltesz nekünk, hogy hány órát vagyunk otthon, lakásba bejárós lesz-e a kutya -> egyes tenyésztők ki is kötik ez utóbbit.)
2. Legjobb választás természetesen az, ha TENYÉSZTŐtől vesszük meg a kölyköt.
De hogyan találjuk meg a megfelelő tenyésztőt?
- Menjünk el néhány kutyakiállításra, ismerkedjünk a tenyésztőkkel, kiállítókkal!
- Menj el a kiválasztott tenyésztőhöz, figyeld meg, milyen körülmények között tartja a kutyáit, hogy áll hozzá a lényegesebb dolgokhoz. Ebben az esetben igenis fontos az első benyomásod, hallgass a megérzéseidre.

A neves tenyésztőknél - ha csak nincs kivételes szerencsénk - hónapokkal előre "le kell foglalni" a kutyát. Legyünk türelemmel, így legalább lesz időnk beszerezni a kölyök legfontosabb felszereléseit, és lelkiekben is felkészülhetünk a "kutyázásra".
Itt egy nagyon hasznos link, melynek segítségével biztos jól választunk!
Felelősségteljes tenyésztő vagy szaporító? |